Java Script

Java Script

JavaScript (JS) - obiektowy skryptowy jezyk programowania, stworzony przez firme Netscape, najczesciej stosowany na stronach WWW. Pod koniec lat 90. XX wieku organizacja ECMA wydala na podstawie JavaScriptu standard jezyka skryptowego o nazwie ECMAScript. Glownym autorem JavaScriptu jest Brendan Eich.
[WROC]

Zastosowanie

Najczesciej spotykanym zastosowaniem jezyka JavaScript sa strony WWW. Skrypty sluza najczesciej do zapewnienia interaktywnosci poprzez reagowanie na zdarzenia lub sprawdzania poprawnosci formularzy lub budowania elementow nawigacyjnych. Podczas wzbogacania funkcjonalnosci strony internetowej istotne jest, aby zaden element serwisu nie stal sie niedostepny po wylaczeniu obslugi JavaScriptu w przegladarce. Skrypt JavaScriptu ma znacznie ograniczony dostep do komputera uzytkownika (o ile nie zostanie podpisany cyfrowo). Niektore strony WWW zbudowane sa z wykorzystaniem JavaScriptu po stronie serwera, jednakze znacznie czesciej korzysta sie w tym przypadku z innych jezykow. W jezyku JavaScript mozna takze pisac pelnoprawne aplikacje. Fundacja Mozilla udostepnia srodowisko zlozone z technologii takich jak XUL, XBL, XPCOM oraz JSLib. Umozliwiaja one tworzenie korzystajacych z zasobow systemowych aplikacji o graficznym interfejsie uzytkownika dopasowujacym sie do danej platformy. Przykladem aplikacji napisanych z uzyciem JS i XUL moze byc klient IRC o nazwie ChatZilla, domyslnie dolaczony do pakietu Mozilla. Microsoft udostepnia biblioteki umozliwiajace tworzenie aplikacji JScript jako czesc srodowiska Windows Scripting Host. Ponadto JScript.NET jest jednym z podstawowych jezykow srodowiska .NET. Istnieje takze stworzone przez IBM srodowisko SashXB dla systemu Linux, ktore umozliwia tworzenie w jezyku JavaScript aplikacji korzystajacych z GTK+, GNOME i OpenLDAP.
[WROC]

Wady i zalety

Do zlet Javy Script niewatpliwie nalezy jego prostota, obiektowosc oraz popularnosc. Osoba piszaca skrypt nie musi sie martwic o zagospodarowanie pamieci oraz o typy zmiennych. Niestety ze wzgledu na fakt iz skrypty sa najczesciej uruchamiane przez przegladarke JS jest stosunkowo powolny. Jednak to nie przeszkadza w tworzeniu interaktywnych stron.
[WROC]

Skrypty prezentujace mozliwosci JS

  1. Data i czas
  2. Licznik odwiedzin
[WROC]